Okosfűtés

A korszerű és energiatakarékos fűtésről mindenkinek

Rád sóznák a kondenzációs kazánt? Először mérlegelj!

2015. szeptember 24. 10:06 - Okosfűtés

what-is-a-condensing-boiler.jpgAz új fűtési rendszerünk tervezésénél többször felmerült a kondenzációs kazán kifejezés, de nekem sejtelmem sem volt, hogy mit takar. Addigra már eldöntöttük, hogy a fűtési megoldások közül a gázfűtést választjuk, de úgy tűnt, hogy akkor újabb döntéshelyzetbe kerülünk. A mesterek nagyon ragaszkodtak hozzá, hogyha mindenben a környezettudatosságot és az energiatakarékosságot tartom szem előtt, akkor a kazánválasztásnál se adjam alább, ezért utánamentem a témának.

Jobb a kondenzációs kazán, mint a hagyományos?

Több helyütt találkoztam bonyolult rajzokkal, hatékonysági táblázatokkal és a mester is megpróbálta vázolni nekem a működést, de azért én az elején egy kicsit szkeptikus voltam. Nem átverés ez? Választok egy drága és új megoldást, hogy aztán csak a baj legyen vele, és még javítani se tudják majd.

kondenzacios-kazan-251x300.jpgGondoltam utánajárok majd én magam. Először is a működési elvét kellett tisztáznom magamban. Itt nem bocsátkoznék hosszas műszaki magyarázatba, mert egyrészt én magam is csak ismerkedem vele, másrészt pedig úgy vélem Titeket is inkább az érdekel, hogy miért jó, mint, hogy miért.

A lényeg, hogy a hagyományos fűtéssel sok energia megy pocsékba a füsttel, ami távozik. Merthogy ez a füst még forró, ergo még felhasználható. a kondenzációs kazánoknak a veleje, hogy ezt sem hagyja kihasználatlanul, hanem visszaforgatja energiává. Így a környezetre is figyeltünk, mert ugye kevesebb CO ment ki a szabadba, és még spórolunk is, mert ugyanazt az energiát kvázi duplán használjuk fel.

Persze ez nem jelenti, hogy a „második körben” is ugyanannyi energiát nyerünk, mint amikor először elégeti a gázt a kazán, de azért így is jó 20% körül növelhetjük a hatékonyságot, úgy – hogy ismétlem - közben még eco-tudatosak is voltunk.

Először azt hallottam, hogy inkább olyan fűtési módoknál használjuk, ahol viszonylag alacsony a fűtésre használt melegvíz hőmérséklete, mint például a falfűtés, vagy padlófűtés, de a szakim felvilágosított, hogy radiátoros fűtéshez is ideális. Eddig minden jól hangzik, gondoltam.

De mennyibe kerül?

energy-707208_1280.jpgAkkor jött az ára. Egy kicsit azért pislogtam, mikor megtudtam, hogy milyen árkategóriában mozognak a minőségi kondenzációs kazánok, de aztán számolgattam. Lehet, hogy egyszeri beruházásként egy kicsivel húzósabb, mint a hagyományos kazánok, de ha valóban olyan megtérülése van, mint ahogy állítják, akkor pár év alatt megtérül, és mégis gazdaságosabb megoldás. Kazánt pedig nem egy vagy két évre választ az ember.

Kicsit konkrétabban ez annyit jelent, hogy a várható 10-20%-os energiamegtakarítás - a gáz mai árával számolva - egy fűtési szezon alatt nagyjából 50-70 000 Ft-tal kevesebb fűtésköltséget jelent egy családnak. Ha feltételezzük, márpedig így van, hogy egy kazánt minimum 10 évig szeretnénk használni, akkor látható, hogy még a 200-300 ezer forintos kazán is már az ötödik évben megtérül.

Ki fogja nekem szervizelni?

Ahogy egyre alaposabban utánanéztem a témának derült fény rá, hogy ráadásul ez ma már nem számít olyan ritka megoldásnak, hogy attól kelljen félnem, hogy gond legyen a megfelelő szakember vagy alkatrész felkutatásával, mint ahogy ettől az elején tartottam. Azért azt a lelkemre kötötték a mesterek, hogy csak olyan márkát válasszak, aminek van szakszervize, ha esetleg mégis gond adódna.

Ezek alapján nagyon a kondenzációs kazános fűtési megoldás felé húz a szívem, de azért a saját okulásomra és a Tiétekre, körüljárom még a témát alaposabban.

Nektek van tapasztalatotok a témában, szívesen meghallgatnék nem szakmai véleményeket is olyanoktól akik kipróbálták, vagy régebb óta használják. Írjatok kommentet!

 

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://okosfutes.blog.hu/api/trackback/id/tr437815634

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Laci nyugger 2015.09.30. 10:26:03

én a nyáron szántam rá magam a kazáncserére. Már régebben akartam, de nagyon zavart a szomszédaimnál , hogy a náluk is kicserélt kazánjaik ablak alatt kivezetett szellőző csöve mint egy
" fehér füstöt okádó gyárkémény " gomolygatták a vízpárát. Nagy hidegekben szinte gőzbe úszott a házuk eleje. Megtudtam, hogy fel is lehet vezetni a meglévő kéménybe a kettős falú füst kivezető/friss levegő beszívó csövet és - a mendemondával ellentétben - nem is rémisztő költséggel! Ja, és még külön egy kis szivattyúval meg kellett oldani a kazánból kikerülő kondenzvíz csatornába vezetését is, mivel nem lehetett ezt a gravitációra bízni.
Azóta csak jót tudok mondani ( mármint az alapján a pár órai működés alapján - hiszen éppen egyik kánikulából ájultunk eddig a másikba!)
Az egészet csak az árnyékolja, hogy képtelen vagyok - az egyébként működő - korábbi kazánomat eladni ( pedig mélyen értéke alatt kínálom!!!)

roland2366 2015.10.07. 08:40:42

Eggyet hiányolok minden kazán reklámből,nem merészelnek racionális számitást közzétenni.Legalábbis én még nem találtam ilyet.Addig nálam azt a kategóriát feszegeti mint amikor mágneses energia megtakaritásokról zengedeztek sokan az elmult években. :) Tudom van előnye de milyen áron !!!Erről semmit nem lehet tudni sztem a soha megnemtérülő csak egyre drágább kategória,mint a napenergia hasznositás elvileg szuper de aki racionális nézi neki egy környezettudatosságra befektetett pénzt jelent.Ez nem gond de akkor igy is kellene reklámozni.

kismokus41 2016.04.05. 08:21:15

Én Ariston Genus 24 kombit választottam, van magyar központja és szervize is, ezért nem számitok semmilyen komplikációra. Ma érkezett, csak holnap lesz beszerelve. Összesen 900eFt lesz a szereléssel,a 100 féle engedéllyel és a kémény épitéssel, nem olcsó, de remélem megtérül. A hirtelen beüzemelt hőtárolós villanykályha 3szor akkora számlát produkált, mint a régi gázkazán, nem maradhat végleges megoldásnak.
süti beállítások módosítása