Okosfűtés

A korszerű és energiatakarékos fűtésről mindenkinek

Villanybojler vásárlása – több a lehetőséged, mint gondolnád

2016. május 25. 11:34 - Okosfűtés

Bojler vagy átfolyós vízmelegítő? Ismerős dilemma lehet ez az építkezőknek, lakásfelújítóknak. A vízmelegítés módja kardinális kérdés, de csak egy a melegvíz-készítés tervezése során felmerülő kérdések közül. Ha már eldöntöttük, hogy melyik megoldást választjuk, még mindig ott van az elhelyezés kérdése.

Itt most a villanybojlerek beszerzése során felmerülő kérdéseket és döntési helyzeteket járjuk körbe, valamint azt, hogy hogyan kerüljük ki a helyhiány okozta fejtörést és az ezzel összefüggő korlátozott választási lehetőségeket.

 

Bojler vs. gázos vízmelegítő. Melyik legyen?

11_tr_12_mf_v01.jpgVan, ahol ez a kérdés egyáltalán nem is kérdés. Ahol be van vezetve a gáz, ott sokan döntenek a kombi kazán, vagy gázos átfolyós vízmelegítő mellett. Jogosan. Azonban a bevezetett földgáz nélküli helyeken a melegvíz készítés általában csak villanybojlerrel oldható meg. Akkor is az elektromos vízmelegítő lehet a jó választás, ha nincsen kémény, hiszen ehhez a megoldáshoz csak elektromos csatlakozóra van szükség.

Nem elhanyagolható érv a bojler mellett az sem, hogy könnyen és egyszerűen felszerelhető, a cseréje is sokkal egyszerűbb, mint a gázos megoldásé. Ha a bekerülési költség perdöntő, akkor is a bojlert érdemes választani. Ugyan a villanyáram drágább, mint a gáz, de éjszakai árammal működtetve sokat spórolhatunk. Ha kevesebbet tervezzük használni, mert például hétvégi házban, vagy nyaralóban kell dolgozzon akkor is javasolt az elektromos változat használata, mert a magasabb üzemeltetési költséget ellensúlyozza az alacsonyabb beruházási költség.

Sőt, bizonyos típusokat alternatív fűtési megoldásokkal is össze tudunk kapcsolni, így például szolár rendszerekkel, vagy vegyes tüzelésű kazánnal is.

 

Mire figyeljünk bojler vásárláskor?

412284_jubo_tronic_1500t_coil_left_rz_1.jpgA legoptimálisabb, ha a fürdőszobánk tervezésekor már gondolunk arra, hogy hogyan fogjuk bezsúfolni a bojlert is. Persze lehet padlásra, gardróbba is beépíteni, de mindenképpen számolnunk kell azzal, hogy egy nagyobb bojler sok helyet foglal.

Ráadásul nem csak a méret az egyetlen szempont. Persze, fontos kérdés, hiszen a megfelelő vízmennyiség előállításához, és az energiatakarékos működéshez elengedhetetlen, hogy fel tudjuk mérni, hogy mennyi vizet használ a háztartásunk.

Ha jól becsültünk, akkor nem fog előállni az a helyzet, amitől sokan tartanak, hogy elfogy a melegvíz. Egy pontosan beállított vízmennyiségnél a melegvíz mindig rendelkezésre áll, és gyorsan, kényelmesen jut el a csapolóig.

Igaz ugyan, hogy a villanybojler egy egyszerű konstrukció műszakilag, de ennek ellenére számos opció közül választhatunk. Ha olcsóbb megoldásra vágyunk, megfontolandó az automatikus termosztáttal felszerelt verzió, ahol a gyárban beállított hőfokkal dolgozik a berendezés. Ez egy egyszerű megoldás, de ha nincs igény a manuális hőmérséklet szabályzásra, akkor megéri ezt a típust választani, hiszen az beszerzési költségében is megmutatkozik az egyszerűsége: kedvezőbb az ára.

Ha magunk állítanánk be a hőfokot, akkor manuális szabályzóval felszerelt verziót keressünk. Persze itt is vannak különbségek. Ha hajlandóak vagyunk kicsivel többet áldozni, akkor LCD kijelzős, rendkívül pontos hőfokszabályzós verziót is vásárolhatunk. Ezeknél a típusoknál nagyon precízen lehet beállítani a hőfokot, amelynek segítségével spórolhatunk az energiával.

Befér vajon?

jubo_tronic_00016038_2.jpgTegyük fel, hogy a számos tényező közül kiválasztottuk azt a kombinációt, amely számunkra a legideálisabb – mi történik most? Ekkor szokott előfordulni azt a kellemetlen eset, hogy nem találunk megfelelő méretű berendezést. Általában a bojler mérete és kivitele (álló, fekvő) a szűk keresztmetszet, funkcionális igényeink eléggé be tudják határolni a választási lehetőségeinket.

Ilyenkor sokan alább adnak az optimális igényeikből, lemondanak bizonyos funkciókról és kényelmi megoldásokról, hogy megvalósulhasson a projekt.

Pedig erre nincs szükség. A Bosch elektromos vízmelegítői minden felszereltségben több verzióban kaphatóak. Ha már tudjuk, hogy milyen tudású bojlert szeretnénk, akkor választhatunk álló, fekvő, vagy akár vékonyított slim kivitelben is több tartályméretben is. A kombinációk száma ugyan nem végtelen, de jelentősen megnő a mozgásterünk, ha nem kell kisakkoznunk, hogy az igényeinkhez illeszkedő vízmelegítő berendezés vajon széltében-hosszában is ideális-e.

A rendelkezésre álló tér tehát nem lehet akadály, nem kell kompromisszumot kötnünk csak azért, mert nincs hely álló verziónak a fürdőszobában, vagy a gardróbba csak egy vékonyabb tartály férne el.

Ráadásul egyes modellek esetében akár a megvásárlás után is kitalálhatjuk, hogy hogyan szereljük fel a bojlert, hiszen mindkét verzióban működőképes. Mégis inkább fektetve mutat jobban, mint állítva? Installáljuk bátran úgy.

Hogy döntsünk?

Semmiképpen se méret alapján. A Bosch bojlereknél fordítva is működhet a gondolkodás. Nem a méret által leszabályozott választékból kell kikeresni azt, amelyik közel azokkal a funkciókkal bír, amelyekre vágyunk, hanem meghatározzuk az igényt, és utána olyan méretben és kivitelben vásároljuk meg, amely számunkra a legkomfortosabb.

Ha a beszerzés során nem kell lemondanunk igényeinkről és nem kell a külső körülmények miatt csak a második legjobb megoldást választanunk, akkor biztosan sokáig elégedettek leszünk a villanybojlerünkkel.

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://okosfutes.blog.hu/api/trackback/id/tr268745698

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fingusz 2017.03.29. 14:58:29

10 literes bojlerom van a mosogató alatt,szuper !
süti beállítások módosítása